Europejski Dzień Języków | Szkoły Salezjańskie

Europejski Dzień Języków

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków pod hasłem: " Wspólne karty historii". Święto to zostało ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy i ma na celu promocję różnorodności językowej a przez to stanowi zachętę do nauki języków obcych, a więc do poznania innych kultur i czerpania z bogatego dziedzictwa Europy.

Tegoroczne obchody EDJ rozpoczęliśmy koncertem piosenek obcojęzycznych. Mogliśmy obejrzeć widowiskowe show muzyczne do piosenki z filmu Mamma Mia 2 :" When I kissed the teacher" w wykonaniu Weroniki Oleszczuk, Agnieszki Juśkiewicz i Karoliny Chmary, którym towarzyszyli Jakub Kłoczewski, Michał Stańczak i Kacper Białas. Następnie zaprezentowała się nam wschodząca gwiazda salezjańskiej sceny muzycznej, Roksana Taperek w utworze Avicci: " Addicted to you". Na koniec podziwialiśmy Zuzannę Korzeń, która zaśpiewała :"Gravity" John'a Mayer'a. Kolejno Maja Maciejewska przedstawiła nam prezentację o Dywizjonie 303 i bitwie o Anglię. W następnej części spotkania mogliśmy usłyszeć fragmenty obcojęzycznych przekładów polskiej literatury. I tak zabrzmiała Inwokacja w języku angielskim w wykonaniu Karoliny Chmary i Magdaleny Tomaszewskiej, po niej usłyszeliśmy wiersz :" Kot w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej, przeczytany w języku francuskim przez Aleksandrę Janczak. Na koniec nasi najmłodsi, Samir Kopański, Tymoteusz Piórkowski, Barbara Sotowska i Jan Wysiecki przepięknie wyrecytowali :" Lokomotywę" Juliana Tuwima w języku niemieckim.
Imprezie towarzyszył też konkurs plastyczny pod hasłem :" Wspólne karty historii". I miejsce zdobyła praca Julii Chmury, przedstawiająca Odsiecz Wiedeńską z centralną postacią króla Jana III Sobieskiego. Postanowiliśmy przyznać również dwa II miejsca dla Michała Stańczaka i Olgi Ślawskiej.
Tego dnia odbył się także finał konkursu wiedzy o krajach anglo, niemiecko i francuskojęzycznych, przygotowany i przeprowadzony przez nauczyciela j. angielskiego i historii, p. Sebastiana Jasińskiego. I miejsce zdobyła drużyna z klasy I A SLO w składzie: Dąbrowski Dominik, Zomkowski Jakub, Musiał Piotr i Wałęga Milan. II miejsce powędrowało do klasy II A SLO i jej drużyny: Sebastiana Nowakowskiego, Daniela Tytkowskiego i Karola Krajczyńskiego. III miejsce wywalczyła reprezentacja klasy IB SLO w składzie: Oleszczuk Weronika, Bogdał Bartosz, Janus Mateusz i Kacprzykowski Jan.
Tradycją szkolnych obchodów EDJ są kramiki i degustacje potraw państw świata. I w tym roku nie mogło ich zabraknąć. Klasy przygotowały smakowite przekąski kuchni francuskiej, włoskiej, meksykańskiej, szwedzkiej, i innych. Było przepysznie!
Wszystkim uczniom jak i rodzicom dziękujemy za włączenie się w przygotowanie tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków.
Zapraszamy do zabawy w przyszłym roku.