Aktualności | Szkoły Salezjańskie

Aktualności

XVIII Powiatowa Giełda Szkół

Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się 6 kwietnia 2018 r. w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie. Kandydaci i ich rodzice, mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego liceum. Uczniowie salezjańskiego gimnazjum i liceum: Ania Majewska, Wiktoria Podobas, Marysia Wójtowicz oraz Michał Stańczak prezentowali potencjalnym kandydatom naszą szkołę i zachęcali ich do nauki w SLO.

MODLISZKI W PRACOWNI BIOLOGICZNEJ

Maciek Błaziński z klasy 2c gimnazjum jest pasjonatem hodowli MODLISZEK już od wielu lat. Obecnie posiada (nie licząc młodych osobników) ok. 50 szt. osobników dorosłych. Modliszki, które dostarczył do pracowni biologicznej jako wyjątkowe organizmy żywe do obserwacji przez uczniów to: RHOMBRODERA VALIDA oraz POPA SPURCA CRASSA. I te właśnie zostały przywiezione z Malezji i Kenii Południowej.

KONFERENCJA DLA PRZYRODNIKÓW W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU AMGEN

W dniu 26 marca 2018r uczestniczyłyśmy w szkoleniu dla nauczycieli chemii, biologii i przyrody na temat: „Praca z uczniem zdolnym w kontekście konkursów i nowej podstawy kształcenia ogólnego - szybko, bezpiecznie i profesjonalnie!”. Szkolenie było certyfikowane i miało na celu pogłębienie wiedzy nauczycieli przyrodników, dotyczącej pracy z uczniem zdolnym.

Alleluja! Pan Zmartwychwstał!

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,
kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa,
pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci
zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.
św. Jan Paweł II


Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
żywej wiary, bogatych przeżyć duchowych
i radosnych spotkań w gronie rodzinnym
życzy Salezjańska Wspólnota Szkolna

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Wierni adorują wtedy w ciszy grób Chrystusa. Główną celebracją Triduum Paschalnego, jak i całego roku liturgicznego, jest wieczorna (lub nocna) Wigilia Paschalna; najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem; obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.
Bogata liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech części: liturgii światła, Słowa, chrzcielnej oraz eucharystycznej. Liturgia eucharystyczna kończy się procesją rezurekcyjną. Ta, odbywa się bezpośrednio po Wigilii Paschalnej albo w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

KONCERT CHARYTATYWNY DLA WIKTORA STAWIARSKIEGO PO PROSTU.

W dniu 28 marca 2018r. na zaproszenie LO im. Marii Konopnickiej Teatr „PoProstu” miał przyjemność wziąć udział w koncercie charytatywnym dla Wiktora Stawiarskiego, który odbył się w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Podczas tego wydarzenia postanowiliśmy zaprezentować swoje widowisko muzyczno - poetyckie pod tytułem „Paleta życia”.

WIELKI PIĄTEK

Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnoszony jest przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża. Wierni procesjonalnie podchodzą do krzyża. Całują go i czczą ze względu na to, że jest na nim nasz Zbawiciel.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Przy dźwięku kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbywa się adoracja w ciszy. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym tiulowym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA MARZEC 2018R.

Wtorek, 6 marca, godzina 4:45, dworzec w Legionowie. Słońce dopiero zaczynało przebijać się przez szarość poranka. Grupa zaspanych uczniów Salezjańskiego Liceum pożegnała się z rodzicami, by dołączyć do swojej opiekunki Pani Wiesławy Szaryńskiej. Razem cała grupa ruszyła pierwszym porannym pociągiem na Lotnisko Chopina, skąd wylecieli do Frankfurtu nad Menem.

Strony