JASEŁKA 2017 I KONCERT ŚWIĄTECZNY... | Szkoły Salezjańskie

JASEŁKA 2017 I KONCERT ŚWIĄTECZNY...

22 grudnia 2017 roku, o godz. 11.30 nasza wspólnota szkolna mogła wysłuchać koncertu z najpiękniejszymi Polskimi Kolędami oraz obejrzeć Pastorałkę w wykonaniu starszej i młodszej grupy teatralnej Teatru „PoProstu”. W świąteczny nastrój wprowadziły publiczność występy solistek i solistów. Reżyserią i przygotowaniem koncertu zajęli się nasi opiekunowie teatralni: p. Joanna Rogala i p. Patryk Pawlak. Widownia dopisała, nastroje też, a dzięki pięknie udekorowanej sali gimnastycznej przez klasę 1 A SLO czuliśmy się jak w niebie pośród dziesiątek białych gwiazd.

Fot. Krzysztof Kubuj.

Boże Narodzenie to święta dla polskich rodzin bardzo wyjątkowe i ważne. Wtedy to cieszymy się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy i drodzy niż w zwykłe dni. Roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju. Pewnie dlatego z ochotą podejmujemy wszelki trud, aby w tym podniosłym dniu znaleźć się w gronie najbliższych i pomagać sobie.
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Sama nazwa Jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Jasełka przedstawiają sceny narodzenia Jezusa. Ich głównymi postaciami są Jezus, Józef, Maryja, trzej królowie, pasterze... Są też oczywiście aniołowie. Chociaż teraz coraz częściej w Jasełkach występują także osoby nawiązujące do współczesności, a niekiedy w Jasełkach wcale nie pojawia się święta rodzina. Jasełka są odgrywane w kościołach, szkołach, domach kultury. To przedstawienia, które szczególnie podobają się dzieciom i młodzieży. Młodzi lubią patrzeć na kolorowe postaci i scenografię. Polskie Jasełka zwykle mają szopkę, wokół której ustawione są choinki. Może nie ma to zbyt wiele wspólnego z nawiązaniem do klimatu Izraela, ale to nieważne. Najważniejsza jest sama istota przedstawienia. Jasełkom towarzyszy też śpiewanie kolęd. Jasełka to widowisko, które tworzy magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Ogromny ładunek dramatyczności, klimat pewnej mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia składa się na ogromną popularność Jasełek...