PRZEGLĄD INICJATYW TEATRALNYCH 2018 R. | Szkoły Salezjańskie

PRZEGLĄD INICJATYW TEATRALNYCH 2018 R.

W dniach 16-18 lutego odbył się Przegląd Inicjatyw Teatralnych w Ostródzie oczywiście pod czujnym okiem Ks. Roberta Bednarskiego SDB oraz naszych opiekunów teatralnych p. Joanny Rogali i p. Patryka Pawlaka. Nasza szkoła była gospodarzem tego przedsięwzięcia, a Zespół Szkół Salezjańskich w Ostródzie gospodarzem miejsca. W tym roku połączyliśmy siły. Zaszczycił nas swoją obecnością Ks. Inspektor Andrzej Wujek SDB, który obejrzał kilka spektakli oraz przewodniczył Mszy. Św. na zakończenie PIT 2018.

Ku naszej radości odwiedził nas Ks. Inspektor Andrzej Wujek.
W rolę konferansjerów wcielili się nasi uczniowie: Michał Frankowski i Michał Stańczak. Przestawiali bieżący program i harmonogram. Głównym założeniem naszego wyjazdu była integracja młodzieży szkół salezjańskich, kształcenie umiejętności teatralnych oraz przedstawienie efektów swojej pracy.
Przegląd rozpoczął się spektaklem „Szatnia” w wykonaniu Teatru „Przebudzeni” pod kierownictwem p. Moniki Kazimierczyk oraz p. Dariusza Wychudzkiego. Po dawce wzruszeń i refleksji dotyczących życia doczesnego i wiecznego, nasi uczniowie wprowadzili publiczność w świat "grzechu" spektaklem pod tytułem „Dorian”. Przekładem tej historii na czasy współczesne, problemy bliższe naszej epoce zajęli się p. Joanna Rogala i p. Patryk Pawlak. Na zakończenie dnia Teatr „T.A.W” z Ostródy wykonał wspaniały spektakl pod tytułem „Mała Emocja”. Codziennie problemy młodzieży zostały zebrane w jedną, spójną całość, a na końcu przedstawione nam przez młodych, zdolnych aktorów. Trudny temat, jakim jest brak akceptacji ze strony rówieśników, jak i domowników stał się motywem przewodnim tego przedstawienia. Cały spektakl, choć bardzo minimalistyczny potrafił wprawić niejednego widza w osłupienie. Zakończyliśmy dzień przesłaniem, że mała emocja budzi wielkie nadzieje...

Dzień drugi od rana został poświęcony warsztatom teatralnym, których organizacją i prowadzeniem zajmowała się młodzież wspólnie z instruktorami. Przez kilka godzin, każdy z nas miał możliwość skorzystania z kilku warsztatów: z improwizacji (Teatr „PoProstu” z ZSS z Legionowa), treningu teatru fizycznego (Teatr „PoProstu” z ZSS z Legionowa), choreografii (Teatr „Beznazwy” z ZSS w Łodzi), wokalnego ( Teatr „ITP” z KUL w Lublinie), a także nietuzinkowego warsztatu o nazwie „Miasto Ślepców”, którego przygotowaniem zajął się Teatr „T.A.W.” z ZSS w Ostródzie.

Po południu rozpoczęliśmy przegląd kolejnych spektakli. Obejrzeliśmy spektakl „Smierć to zdrowie”, który przygotował teatr „Beznazwy” na podstawie scenariusza p. Filipa Garmulewicza. Później, Teatr „Od A do Z” z Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim w sposób satyryczny zaprezentował nam swój spektakl pt. „Biuro matrymonialne”. Mieliśmy także możliwość obejrzenia spektaklu na podstawie dramatu Yasminy Rezy pod tytułem „Bóg mordu”. Wspaniały Teatr „Beznazwy” oraz ich opiekunka p. Sylwia Gajewska jak zwykle stanęli na wysokości zadania. W późniejszym czasie, nasz Szkolny Teatr „PoProstu” znowu wkroczył na scenę. Zaprezentowaliśmy widowisko poetycko-muzyczne pt. „Paleta życia”. Ponadczasowy temat jakim jest miłość została wspaniale uchwycona przez naszych opiekunów, którzy jak zwykle genialnie wszystko spisali, a tym samym nie oszczędzili widzom wzruszeń. Krótkie teksty prozy wypowiadane pomiędzy ściskającymi serce utworami naszych wspaniałych wokalistek, pozwalały na chwilę zwolnić i przemyśleć kilka na pozór prozaicznych spraw.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu był spektakl teatru „ITP” z Lublina pod tytułem „Ifigenia”. Jest to dramat muzyczny oparty o tekst mitologii. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Dyrektor Teatru „ITP” Ks. Mariusz Lach oraz p. Magdalena Walusiak przenieśli tę historię do czasów współczesnych. Życie ludzkie zostaje wpisane w świat wyborów - dobra i zła. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nic nie jest całkowicie białe ani czarne.

Tegoroczny Przegląd Inicjatyw Teatralnych miał dwie strony: artystyczną i duchową. Jedna z nich zmuszała do refleksji, do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Wymuszała osobisty rachunek sumienia w każdym z nas. Druga strona pozwoliła nam wszystkim zbliżyć się do siebie. Ukazała, iż wiek, czy zaawansowanie w tematyce teatralnej nie mają żadnego znaczenia. Pozwoliły odnaleźć nam wszystkim wspólny język, niezależnie czy dzieliła nas różnica dwóch, czterech, czy ośmiu lat. Te spotkania artystyczne pozostawiły w każdym z nas pewien ślad i na pewno wspomnienia z nich pozostaną z nami na długo. Do zobaczenia za rok i dziękujemy za dziś <3
Fot. Karolina Zielińska