WOLONTARIAT W 1A SLO PO PROSTU... | Szkoły Salezjańskie

WOLONTARIAT W 1A SLO PO PROSTU...

W ostatni wtorek, na zaproszenie naszej wychowawczyni Pani Joanny Rogali, do klasy 1A SLO przyszła Pani Liliana Sadowska (pedagog specjalny), która pracuje w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Opowiadała nam o alternatywnych i wspomagających metodach komunikacji (AAC) oraz pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Pani Liliana Sadowska (pedagog specjalny)

Ludzie często myślą, że jeżeli ktoś nie wypowiada słów za pomocą mowy werbalnej, to nie można się z nim porozumiewać. Pani Lila pokazała nam wiele metod, dzięki którym takie osoby mogą wyrażać swoje zdanie i rozmawiać z innymi ludźmi. Mogliśmy zobaczyć książkę do komunikacji, w której znajdują się różne symbole. Wskazując dany obrazek osoba stara się przekazać nam informacje co w danej chwili jest jej potrzebne. Zobaczyliśmy też kilka komunikatorów z nagraniami tekstów, które miały powiedzieć dzieci. Na koniec zgadywaliśmy kilka podstawowych gestów makaton, czyli uproszczonego języka migowego. Spotkanie wprowadziło nas w tematykę wolontariatu, który został zaproponowany naszej klasie. Ponieważ październik jest miesiącem osób niemówiących, my będziemy mieli okazje pomóc przy Grze Miejskiej pt. "Mówię ręką, okiem, nogą i nosem". Jest to gra organizowana przez przedszkole specjalne, dla innych placówek w Legionowie. Jej celem jest przybliżenie dzieciom na czym polega AAC. Pani Liliana zaprosiła nas również na spektakl pt.: "Pinokio", który wystawia z uczniami i absolwentami PZSiPS. Oczywiście wszyscy aktorzy są niemówiący.
Mamy już za sobą różne formy pracy charytatywnej, ale myślę, że taki nowy rodzaj wolontariatu może być ciekawym doświadczeniem i wiele nas nauczy. O swoich z nim doświadczeniach napiszemy już niebawem...